Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, iż na stronie internetowej Administratora znajduje się obowiązek informacyjny (zgodnie z art. 13 RODO), w którym wskazujemy w jaki sposób Państwa dane osobowe przetwarzane są przez Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego ul. Nowy Rynek 11; 09-400 Płock. Prosimy o zapoznanie się z niniejszą klauzulą informacyjną

ROZUMIEM

Henrik Ibsen

Wróg ludu

En folkefiende

Przekład: Anna Marciniakówna

Reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne: Andrzej Walden

Asystent reżysera: Henryk Jóźwiak 

Premiera: 21 października 2017
1 (339) premiera sezonu 2017/2018

 

 

 


W często emitowanej telewizyjnej reklamie okien pada znamienne stwierdzenie, że „życie, to sztuka wyboru”. Trudno odmówić racji temu spostrzeżeniu.  W sytuacji wyboru postawiony zostaje bohater dramatu Henrika Ibsena „Wróg ludu” - doktor Tomas Stockmann. Pomysłodawca i naczelny lekarz nowo wybudowanego sanatorium, gorący patriota lokalny, odkrywa że woda zasilająca sanatorium jest wysoce szkodliwa dla zdrowia kuracjuszy. Sprawa wydaje się być oczywista. Trzeba przebudować cały rurociąg. 

Doktor Stockmann rusza do boju. I wtedy sprawa oczywista, już taka oczywista nie jest. Bo oto szlachetny, acz nieco fanatyczny idealista dostaje się w tryby mechanizmu walki politycznej, w sam środek niezmiennego w świecie starcia dwóch sił: tych, którzy mają władzę i tych, którzy chcą ją zdobyć. I jedni i drudzy wypisują na sztandarach hasła: „naród”, „społeczeństwo”, „lud”, w gruncie rzeczy chodzi im jednak o interesy własne i swoich stronników.

Ten mechanizm w pewnym momencie postawi doktora Stockmanna przed dylematem: walczyć do końca, czy się podporządkować i wyciągnąć własne korzyści?

Wydaje się, że my również stoimy wobec większych dylematów, niż wybór okien.

                                                                                                           Andrzej Walden

Obsada:

DOKTOR TOMAS STOCKMANN, lekarz w uzdrowisku – Szymon Cempura

PANI STOCKMANN, jego żona – Hanna Chojnacka-Gościniak

PETRA, ich córka, nauczycielka – Julia Chętkowska

PETER STOCKMANN, starszy brat doktora, burmistrz i szef policji; przewodniczący zarządu uzdrowiska itd. – Krzysztof Bień

MORTEN KIIL, garbarz, przybrany ojciec pani Stockmann – Henryk Jóźwiak

HOVSTAD, redaktor „Gońca Ludowego” – Piotr Bała

BILLING, współpracownik gazety – Szymon Kołodziejczyk

KAPITAN STATKU HORSTER – Mariusz Pogonowski

DRUKARZ ASLAKSEN – Marek Walczak

Osoby:
Magdalena Bogdan, Dorota Cempura, Sylwia Krawiec, Barbara Misiun, Katarzyna Wieczorek, Henryk Błażejczyk, Bogumił Karbowski, Jacek Mąka, Łukasz Mąka.

Inspicjent: Diana Mąka

Sufler: Aurelia Greń

Recenzje

Zdjęcia z próby autorstwa Waldemara Lawendowskiego

GALERIA ZDJĘĆ