
50 lat temu strasznie padał deszcz. Ale na spotkanie z Broniewskim przyszło całe miasto. Mazowsze śpiewało Piękna nasza Polska cała, Piotr Paleczny grał Poloneza As-dur, ulubiony utwór Broniewskiego. Występowały „Poznańskie Słowiki”. Były władze państwowe, kompania honorowa Wojska Polskiego, delegacja literatów na czele z Jarosławem Iwaszkiewiczem, harcerze, robotnicy, przedstawiciele ludu. Uroczyście i podniośle miasto sławiło poetę, a gazety pisały o wielkim czynie gliwickich zakładów, które wykonały pomnik – o symbolicznym połączeniu Śląska i Mazowsza.
25 czerwca spotkajmy się i przenieśmy do 1972 roku. Zabierzcie parasolki i ubierzcie się zgodnie z ówczesną modą. Zróbmy wielki piknik pod pomnikiem Broniewskiego. Weźcie kocyki i oranżadę. Podczas wydarzenia nasi aktorzy wcielą się w postaci z tamtych lat i przeniosą Was w świat poezji Broniewskiego.
Partnerzy projektu
Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego, Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke, Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Karola Szymanowskiego, Chorągiew Mazowiecka ZHP im. Władysława Broniewskiego, Wojsko Obrony Terytorialnej, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów
Honorowy Patronat
Marszałek Województwa Mazowieckiego i Prezydent Miasta Płocka
Patronat medialny
Tygodnik Płocki
Projekt finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego