Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informujemy, iż na stronie internetowej Administratora znajduje się obowiązek informacyjny (zgodnie z art. 13 RODO), w którym wskazujemy w jaki sposób Państwa dane osobowe przetwarzane są przez Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego ul. Nowy Rynek 11; 09-400 Płock. Prosimy o zapoznanie się z niniejszą klauzulą informacyjną

ROZUMIEM

Misterium „Mundi Conditor, luminis Auctor, sderum Fabricator" - dramat liturgiczny w Pontyficale Plocense I” wystawiony 22 listopada ubiegłego roku w płockiej Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP. 

 

Pontyfikał to księga liturgiczna z XII wieku, zawierająca obrzędy jakie towarzyszyły obchodom Triduum Paschalnego w średniowieczu. To najstarsza tego typu księga w całości zachowana w Polsce. Zrabowana przez Niemców podczas II wojny światowej z Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego kilka lat temu wróciła do Płocka.

Poprzez to widowisko płoccy aktorzy przywracają Tumskiemu Wzgórzu dawne misteria: pojednanie pokutników z Kościołem; udramatyzowane lektury Pasji, żałobnego orszaku, przenoszącego krucyfiks do sepulcrum, czy nawiedzenie grobu przez trzy Marie i Apostołów. Dramat wystawiony był w języku polskim, przetłumaczony z łaciny przez prof. Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Śpiewy wykonywane są po łacinie, co pozwala wczuć się w atmosferę tamtej liturgii oraz jej dramaturgię. Wykonuje je Schola Gregoriana Silesiensis, założona we Wrocławiu (1999 r.) przez Roberta Pożarskiego z inicjatywy Jana Andrzeja Dąbrowskiego. W założeniach programowych zespołu znajduje się działalność warsztatowo-koncertowa oparta na badaniach najstarszych źródeł polskiej muzyki kościelnej i tradycyjnej.

Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objął Bp Piotr Libera Biskup Płocki.

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku jest instytucją finansowaną ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Mecenasem Teatru jest PKN ORLEN S.A.